Szkolenia bhp z prezentacją zdjęć załogi
Pracodawca nie musi mieć zgody pracowników na rozpowszechnianie podczas szkoleń z bezpieczeństwa pracy fotografii, na których stanowią oni jedynie szczegół całości.
Część pracodawców wykorzystuje zapisy z monitoringu wizyjnego w celu bieżącej kontroli poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz do celów szkoleniowo-edukacyjnych z zakresu bhp. Dotyczy to np. zarejestrowanych prób ewakuacji, które służą do prezentacji szkoleniowych obrazujących sposób poprawnego zachowania się pracowników. Te zapisy są wykorzystywane zarówno jako zdjęcia, jak i nagrania wideo.
Nasuwają się pytania o legalność takich działań i konieczność spełnienia przesłanek wynikających zarówno z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (DzUrz UE L z 2016 r. nr 119, s. 1 ze zm.; RODO), jak i ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim).
Monitoring wizyjny w zakładzie pracy
Od 25 maja 2018 r. przepisy art. 222 i art. 223 kodeksu pracy regulują zasady dotyczące monitorowania pracowników, czyli monitoringu wizyjnego, monitorowania poczty elektronicznej, a także innych nie wymienionych wprost form monitoringu, takich jak np. GPS czy monitoring aktywności w sieci. Przepisy te wymieniają enumeratywnie, w jakich celach dopuszczalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta